PRODUKTY/CIEPŁY MONTAŻ OKIENNIE TRAĆ CIEPŁA PRZEZ OKNA, CZYLI CO TO JEST CIEPŁY MONTAŻ OKIEN I DLACZEGO WARTO GO STOSOWAĆ.

 

Ciepły montaż okien, zwany również szczelnym lub warstwowym jest obecnie najchętniej wybieranym przez klientów rozwiązaniem montażu okien. Stosuje się go po to, aby straty ciepła były jak najmniejsze. W tym celu wykorzystuje się specjalne techniki osadzenia ościeżnic i ich właściwe uszczelnienie.

Dlaczego warto stosować ciepły montaż?

Nowoczesne okna są coraz cieplejsze. Jeśli zostaną zamontowane w sposób tradycyjny, w miejscu styku okna z murem pojawi się tzw. mostek termiczny, czyli niekontrolowana utrata ciepła, który zniweczy całą inwestycję. Mostki termiczne najczęściej pojawiają się w ościeżach okien i drzwi, w nadprożach, w wieńcach stropu nad piwnicą oraz na połączeniu płyt balkonowych ze stropem. Decydując się na wstawienie nowych okien, warto zadbać o to, by zachować deklarowaną szczelność okna poprzez prawidłowego jego zamontowanie z zastosowaniem ciepłego montażu. Nieszczelności narażają warstwę termoizolacyjną na zawilgocenie i utratę właściwości izolacyjnych, co w rezultacie może prowadzić nawet do zagrzybień glifów i ścian.

Jak prawidłowo wykonać ciepły montaż okien?

Prawidłowy montaż określa Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz.U.2015,poz.1422)

W praktyce, montaż okien dzielimy na trzy typy:

  • Standardowy montaż w obrysie ścian konstrukcyjnych, w którym okno osadza się w otworze ściennym i mocuje przy pomocy kotew i łączników oraz uszczelnia pianą montażową,
  • Ciepły montaż w obrysie ścian w którym okno okno obsadza się także w otworze ściennym, a szczelina obwodowa pomiędzy ościeżnicą a ościeżem jest wypełniona wielowarstwowym materiałem (taśmy rozprężne, folie paroszczelne/paroprzepuszczalne),
  • Ciepły montaż w warstwie ocieplenia ścian, w którym okno jest wysunięte poza zewnętrzny obrys ściany budynku i mocowane przy pomocy konsol, kantówek systemowych z purathermu, a uszczelnienie stanowi także wielowarstwowy materiał.

Systemy ciepłego montażu. Uszczelnienie warstwowe – czy to się opłaca?

Montaż warstwowy to bezdyskusyjnie jedyny właściwy montaż spełniający wymagania odnośnie szczelności na przenikanie powietrza, wody, wilgoci, izolacyjności cieplnej i akustycznej, co niewątpliwie poprawia komfort użytkowania  i wydłuża trwałość inwestycji.

Ciepły montaż okien znacznie wydłuża żywotność połączenia ramy okiennej z ościeżem. Natomiast użycie samej piany, choć często stosowane ze względu na niższy koszt instalacji, może sprawić, że już po kilku sezonach narażona na działanie wilgoci izolacja straci swoje właściwości termiczne.

Dlatego też zalecany jest kompleksowy montaż wykorzystując m.in. produkty takie jak: taśmy do ciepłego montażu, folie EPDM, oraz tzw. ciepłe parapety czyli profile podokienne z polistyrenu ekstrudowanego XPS. W ofercie posiadamy asortyment renomowanych producentów: KNELSEN, ISO-CHEMIE, ILLBRUCK.

Prowadzimy szkolenia dla firm montażowych w zakresie systemów ciepłego montażu.

Zajmujesz się montażem okien? Zapytaj nas o ceny hurtowe!


Przykładowe realizacjeProdukty powiązane