Ciepły montaż – Warszawa
Ciepły montaż okien, zwany również szczelnym lub warstwowym, jest obecnie najchętniej wybieranym przez klientów rozwiązaniem montażowym z zakresu stolarki otworowej. Stosuje się go po to, aby straty ciepła wynikające z nieszczelności okien były jak najmniejsze. W tym celu wykorzystuje się specjalne techniki osadzenia ościeżnic i ich właściwe uszczelnienie. Jest to rozwiązanie montażowe o wielu korzyściach nieograniczających się jedynie do lepszej izolacji termicznej budynków jednorodzinnych, komercyjnych, publicznych czy przemysłowych.
Dlaczego warto stosować ciepły montaż?
Nowoczesne okna są coraz cieplejsze. Jeśli zostaną zamontowane w sposób tradycyjny, w miejscu styku okna z murem pojawi się tzw. mostek termiczny, czyli niekontrolowana utrata ciepła, który zniweczy całą inwestycję. Mostki termiczne najczęściej pojawiają się w ościeżach okien i drzwi, w nadprożach, w wieńcach stropu nad piwnicą oraz na połączeniu płyt balkonowych ze stropem. Decydując się na wstawienie nowych okien, warto zadbać o to, by zachować deklarowaną szczelność okna poprzez prawidłowe jego zamontowanie z zastosowaniem ciepłego montażu. Nieszczelności narażają warstwę termoizolacyjną na zawilgocenie i utratę właściwości izolacyjnych, co w rezultacie może prowadzić nawet do zagrzybień glifów i ścian.
Jak prawidłowo wykonać ciepły montaż okien?
Prawidłowy montaż określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz.U.2015,poz.1422)
W praktyce, montaż okien dzielimy na trzy typy:
- Standardowy montaż w obrysie ścian konstrukcyjnych, w którym okno osadza się w otworze ściennym i mocuje przy pomocy kotew i łączników oraz uszczelnia pianą uszczelniającą,
- Ciepły montaż w obrysie ścian, w którym okno obsadza się także w otworze ściennym, a szczelina obwodowa pomiędzy ościeżnicą a ościeżem jest wypełniona wielowarstwowym materiałem (taśmy uszczelniające rozprężne, folie paroszczelne/paroprzepuszczalne),
- Ciepły montaż w warstwie ocieplenia ścian, w którym okno jest wysunięte poza zewnętrzny obrys ściany budynku i mocowane przy pomocy konsol, belek systemowych, a uszczelnienie stanowi także wielowarstwowy materiał.
Systemy ciepłego montażu. Uszczelnienie warstwowe – czy to się opłaca?
Montaż warstwowy to bezdyskusyjnie jedyny właściwy montaż spełniający wymagania odnośnie szczelności na przenikanie powietrza, wody, wilgoci, izolacyjności cieplnej i akustycznej, co niewątpliwie poprawia komfort użytkowania i wydłuża trwałość inwestycji.
Ciepły montaż okien znacznie wydłuża żywotność połączenia ramy okiennej z ościeżem. Natomiast użycie samej piany, choć często stosowane ze względu na niższy koszt instalacji, może sprawić, że już po kilku sezonach narażona na działanie wilgoci izolacja straci swoje właściwości termiczne.
Dlatego też zalecany jest kompleksowy montaż wykorzystując m.in. produkty takie jak: taśmy do ciepłego montażu, folie EPDM oraz tzw. ciepłe parapety, czyli profile podokienne z polistyrenu ekstrudowanego XPS. W ofercie firmy JACHON z lokalizacją – Warszawa posiadamy produkty do ciepłego montażu renomowanych producentów: BOSTIK, FOREST, KNELSEN, ISO-CHEMIE, ILLBRUCK, NYXON, PARTNER, PENOSIL, SOUDAL, STRATOFOLIO.
Prowadzimy szkolenia dla firm montażowych w zakresie systemów ciepłego montażu.
Zajmujesz się montażem okien? Zapisz się na szkolenie oraz sprawdź ceny hurtowe na produkty w kategorii ciepły montaż!
Montaż okien w warstwie ocieplenia – ceny ciepłego montażu w Warszawie
Ciepły montaż z reguły jest nieco bardziej kosztowny niż wstawienie okna tradycyjną metodą. Jednakże trzeba na tę inwestycję patrzeć długofalowo, gdyż powoduje ona minimalne straty ciepła w budynku, a to przekłada się na mniejsze koszty jego ogrzewania. Biorąc pod uwagę również inne korzyści takie jak lepsza ochrona budynku przed wilgocią i pleśnią lub też lepsza izolacja akustyczna, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.
Ustalając indywidualnie cenę montażu okien w warstwie ocieplenia, warto wziąć po uwagę kilka czynników takich jak rodzaj i jakość okien czy też wielkość oraz kształt otworów okiennych. Na wartość wyceny wpływają także koszty materiałów potrzebnych do wykonania montażu oraz, co oczywiste, koszty pracy fachowców.
Na czym nie należy oszczędzać, decydując się na ciepły montaż?
Po pierwsze, istotne jest, aby wybrać odpowiednie okna o wysokich parametrach izolacyjnych. Na rynku dostępne są różne modele okien, zarówno z profilami PCV, jak i drewnianymi czy aluminiowymi. Wybór odpowiedniego profilu oraz szyby o odpowiedniej grubości i właściwościach termicznych nie pozostaje bez wpływu na cenę, ale również na efektywność energetyczną budynku.
Po drugie, warto zwrócić uwagę na sposób montażu oraz jakość użytych materiałów izolacyjnych. Ciepły montaż okien może opierać się na zastosowaniu specjalnych taśm uszczelniających, membran EPDM oraz konsoli montażowych, które zapewniają szczelność połączenia okna z murem. Koszt tych materiałów może się różnić w zależności od producenta.