PRODUKTY/POSADZKI Z KAMIENIAJAKI KAMIEŃ NA POSADZKI: GRANIT, MARMUR, PIASKOWIEC, TRAWERTYN A MOŻE SPIEKI KWARCOWE?

 

Posadzka z kamienia naturalnego jest najatrakcyjniejszym sposobem wykończenia podłogi. Posadzki kamienne są niezwykle trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia. Jednak największą zaletą tego materiału jest jego unikatowość. Każda płyta marmuru czy granitu posiada swój indywidualny wzór, stworzony przez naturę. Charakterystyczna struktura i ziarnistość kamieni z wiekiem się pogłębia i staje się coraz bardziej wyrazista.

Czy posadzka z kamienia jest funkcjonalna?

Wszystko zależy od sposobu jej użytkowania. Dlatego ważne jest, aby dopasować rodzaj kamienia do miejsca, w którym będzie się znajdował. Innymi właściwościami powinien cechować się materiał montowany wewnątrz budynku, a innymi posadzka zewnętrzna.

Najtrwalsze materiały na posadzkę kamienną:

Spiek kwarcowy Neolith – w pełni odporny na bardzo wysokie temperatury, naprężenia, uderzenia czy zarysowania. Nie absorbuje płynów dzięki czemu jest odporny na prawmy czy zabrudzenia. Jest również odporny na promienie UV i nie odbarwia się. Nie wymaga impregnacji i pozostaje piękny przez dekady. 

Granit – jest niepalny, odporny na zmiany temperatury, wilgoć i pękanie. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości trudno go zarysować, nie plami się. Podłoga granitowa wymaga najmniej zabiegów, ale warto ją czasami impregnować.  Posadzka z granitu jest łatwa w utrzymaniu czystości. Kamień nadaje się do montażu wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Marmur – jest trwały, ale lepiej go nie stosować na zewnątrz i w miejscach, w których byłby narażony na wilgoć. Wypolerowana posadzka marmurowa może po pewnym czasie zmatowić i pokryć się siatką rys. Jeżeli zależy nam na tym, aby podłoga z marmuru była lśniąca i nie starzała się, marmur powinien być zaimpregnowany. Zabieg impregnacji kamienia trzeba co jakiś czas powtarzać;

Trawertyn – jest trwały. Z czasem jego pory i wyżłobienia mogą się pogłębiać. Posadzka z trawertynu wymaga szpachlowania otworów, polerowania i impregnacji.  Zabiegi trzeba powtarzać.

Bazalt – jest trwały, wytrzymały, nieścieralny i nienasiąkliwy. Posadzki z bazaltu można kłaść zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Bazalt jest trudny w obróbce, ale można go polerować.

Faktury kamieni naturalnych polecanych na posadzki:

Piaskowanie – powierzchnia piaskowana odznacza się chropowatością i właściwościami antypoślizgowymi.

Płomieniowanie – posadzka o fakturze płomieniowanej może być stosowana na zewnątrz, np. jako wykończenie schodów zewnętrznych czy tarasów. Nadaje bowiem kamieniowi szorstką powierzchnię i chroni przed poślizgnięciem

Szczotkowanie – posadzka o fakturze chropowatej i antypoślizgowej, ale można po niej chodzić boso bez obawy o zadrapanie. Stosuje się ją zarówno wewnątrz, jak również na zewnątrz budynku.

Szlifowanie – daje fakturę szorstką i w pełni antypoślizgową, jednak w mikroprzestrzenie obecne na powierzchni kamienia szlifowanego mogą wnikać zanieczyszczenia. Jeżeli posadzka szlifowana będzie stosowana wewnątrz domów należy ją więc poddać dodatkowo szczotkowaniu i impregnacji.

Dużym zainteresowaniem ze względu na walory estetyczne cieszą się płytki kamienne. Dostępne są z marmuru, granitu, bazaltu i trawertynu. Kolor i wzór posadzki zależą od rodzaju kamienia i wymiarów płytek.

Najnowszym trendem na rynku są posadzki ze spieków kwarcowych. Ze względu na swoją trwałość i wyjątkową odporność na środki chemiczne spieki kwarcowe Neolith® są łatwym w utrzymaniu materiałem. Formaty w jakich występują spieki zmniejszają do minimum ilość połączeń istniejących w posadzce, znacznie zwiększając tym samym walory estetyczne i higieniczne całego pomieszczenia. spieki kwarcowe Neolith® można też zastosować bezpośrednio na istniejącą powierzchnię bez potrzeby jej wcześniejszego usuwania, co pozwala zaoszczędzić czas i zminimalizować koszty. Spieki kwarcowe Neolith® polecane są do montażu w miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu, np. w centrach handlowych, ale także w prywatnych domach (m.in. w najważniejszych ciągach komunikacyjnych, np., w korytarzu).


Przykładowe realizacjeProdukty powiązane