PRODUKTY/ZLEWY Z KAMIENIA I SPIEKUESTETYKA, TRWAŁOŚĆ, HIGIENA I WYGODA CZYLI JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY ZLEWOZMYWAK?  

 

Kuchnia to miejsce, w którym moda i funkcjonalność oraz elegancja i trwałość powinny iść ze sobą w parze. Jeśli decydujemy się na blaty wykonane z naturalnych surowców z pewnością warto rozważyć zakup dopasowanych do nich zlewów. Zlewozmywaki to niezbędny element wyposażenia kuchennego, z którego korzystamy każdego dnia. W zależności od materiału z jakiego są wykonane będą różniły się walorami wizualnymi i użytkowymi. Produkty godne polecenia w tym przypadku to: zlewy z marmuru, z granitu oraz zlewy ze spieków kwarcowych. Warto też zastanowić się nad sposobem montażu zlewozmywaka, gdyż wpływa on nie tylko na jego funkcje użytkowe, ale również na estetykę.

Zlewozmywak nakładany na blat, na równi z blatem czy podblatowy?

Zlewozmywaki nakładane na blat to najtańsze rozwiązanie. Jednak wystające krawędzie zlewozmywaka mogą stanowić pewne utrudnienie np. w zachowaniu czystości wokół zlewu. W tym obszarze często gromadzą się zabrudzenia lub okruchy. Dla wielu problemem mogą być także kwestie estetyczne takiego rozwiązania. Wystający sporo ponad poziom blatu zlewozmywak, nie zawsze dodaje uroku kuchennym wnętrzom.

Zlewozmywak podblatowy to rozwiązanie, które szczególnie sprzyja utrzymaniu czystości w strefie zmywania. Dzięki montażowi podblatowemu, na powierzchni blatu nie pojawiają się dodatkowe łączenia. Żadne drobne zabrudzenia nie osadzają się w miejscu połączenia zlewu z blatem. Takie rozwiązanie rekomendowane jest do blatów kamiennych z granitu, spieków kwarcowych, kwarców oraz konglomeratów.

Zlewozmywak montowany na równi z blatem to rozwiązanie niezwykle eleganckie i praktyczne. Idealnie płaskie krawędzie tego typu zlewozmywaków nie wystają ponad blat, dzięki czemu zlew i blat tworzą razem spójną powierzchnię – bez zbędnych krawędzi. Utrzymanie porządku w kuchni wyposażonej w ten typ zlewozmywak jest łatwiejsze. Wodę, okruchy i inne drobne nieczystości można łatwo usunąć z blatu do zlewozmywaka. Ten typ zlewozmywaków jest szczególnie polecany w przypadku blatów granitowych.

Zlewozmywak podblatowy z frezowanym ociekaczem

Planując blat z kamienia: granitu, spieków kwarcowych, kwarcu lub konglomeratu warto zastanowić się nad zastosowaniem zlewozmywaka podwieszanego z frezowanym w blacie ociekaczem. Takie rozwiązanie pozwoli na wyeksponowanie pięknego kamienia. Zlewozmywak spełni swoją funkcję, ale jest dyskretnie schowany i nie rzuca się w oczy. Ociekacze frezowane w blacie dobrze odprowadzają wodę, a jednocześnie tworzą spójną i atrakcyjną całość z blatem.

Zlewozmywak z granitu czy marmuru?

Zlewozmywaki z granitu to popularne rozwiązanie aranżacyjne, stosowane w kuchniach urządzanych niemal w każdym stylu. Mają one szereg zalet: przede wszystkim są odporne na uszkodzenia i nie widać na nich zacieków od wody. Sprawdzają się zarówno we wnętrzach klasycznych, nowoczesnych jak i skandynawskich. Do wyboru mamy dwa rozwiązania: zlewozmywak wykonany przez kamieniarza z tego samego z kamienia, z którego wykonany jest blat kuchenny lub zlewozmywaki z syntetycznego granitu.

Zlewozmywak podwieszany, wykonany z tego samego granitu co blat kuchenny, wygląda bardzo elegancko, a jego jedyną wadą jest fakt, że posiada on ostre narożniki wewnętrzne, które wymagają większej uwagi podczas czyszczenia.

Tego problemu nie mają zlewy z syntetycznego granitu. Na szczególną uwagę zasługują produkty firmy Schock, która jako pierwsza wynalazła technologię i od ponad 40 lat jest wiodącym producentem zlewozmywaków granitowych. To co wyróżnia ich produkty spośród innych na rynku, to materiał z którego wykonane są zlewy. Ponad 80% kwarcu, najtwardszego składnika granitu, połączonego z najwyższej jakości akrylem i pigmentami, gwarantuje odporność na wysoką temperaturę, ścieranie, pęknięcia i zabrudzenia oraz wieloletnie użytkowanie.

Zlewy, a raczej umywalki marmurowe polecane są bardziej do zastosowania w łazienkach, gdyż szkodzą im kwasy i z czasem materiał może się przebarwić.

A może zlew ze spieków kwarcowych?

Przy wyborze blatu ze spieków kwarcowych warto rozważyć zakup zlewozmywaka, wykonanego z tego samego materiału co blat kuchenny, aby uzyskać efekt estetycznie spójnej i funkcjonalnej kuchni, przy zachowaniu najwyższych właściwości fizycznych zlewu, typowych dla spieków kwarcowych. W ofercie producenta spieków NEOLITH® mamy do wyboru cztery wymiary zlewów podwieszanych, w bardzo bogatej palecie wzorów, również tych imitujących naturalne marmury.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zlewozmywaki Neolith nie nadają się do użytku z rozdrabniaczami odpadów spożywczych.

Zlewy ze spieków kwarcowych NEOLITH® – oficjalny dystrybutor – hurt / detal

Firma Jachon jest dystrybutorem wielkoformatego kamienia spiekanego NEOLITH®, a także zlewów i brodzików wykonanych ze spieków kwarcowych. Zapraszamy do  współpracy architektów, projektantów wnętrz oraz firmy zajmujące się sprzedażą wyrobów ze spieków kwarcowych i ich montażem. Zapytaj nas o warunki współpracy.


Przykładowe realizacjeProdukty powiązane